Model Role Details

Azzam Najib Alahmad

Azzam Najib Alahmad

Sector : Public Figures , Public Figures

Личная информация

  • Страна местожительства : Palestine
  • Пол : Male
  • Born in : 1947
  • key_age : 68
  • Резюме :

Информация

Born in Rumaneh, near Jenin, in 1947; educated in Jenin, then attended Baghdad University, studying at the Faculty of Economy and Business Administration; served as chairman of the GUPS in Iraq from 1971-74 and as Vice-Chairman of the GUPS Executive Committee from 1974-80; PNC member since 1974; Chairman of the General Union of Arab Students from 1976-80; arrested in Jordan and Syria in 1976 and in Egypt following Sadat’s visit to Jerusalem in 1977; appointed PLO representative to Iraq in 1979 (until 1994); elected member of the Fateh Revolutionary Council in the Fateh conference in Tunisia in 1989; supervisor on Palestinian-Iraqi relations; returned to Palestine in 1994; elected PLC member (Fateh) for the Jenin constituency in the Jan. 1996 elections; PA Minister of Public Works from May 1996-June 2002; PA Minister of Public Works and Housing in the reduced PA cabinet of June 2002 (until Oct. 2002) as well as in the new cabinet of 29 Oct. 2002; became Telecommunications and Technology Minister in the cabinets formed in April and Nov. 2003 (until cabinet reshuffle in Feb. 2005); was re-elected as PLC member (Fateh, Jenin district) in the Jan. 2006 elections. Elected member of Fateh Central Committee at Fateh 6th Convention in Bethlehem in August 4th 2009.




Source

Достижения и награды

  • key_marital :
  • key_city :
  • key_status :
  • key_active_year : key_active_from key_active_to