Model Role Details

Mousa Kathem Alhusseini

Mousa Kathem Alhusseini

Sector : Public Figures , Public Figures

Personal Info

  • Country of residence : Palestine
  • Gender : Male
  • Born in : 1853
  • Age : 163
  • Curriculum vitae :

Information

Born in 1853; graduated from the Istanbul School of Administration; held many administrative positions in the Ottoman Empire, incl. Qaimqam in Jaffa, Safad, Acre, and Irbid, and district Governor of Yemen in 1908; then worked in Anatolia, Syria and Iraq; retired in 1914 on the eve of WWI; was one of four Palestinians on whom the Ottoman State bestowed the title of ‘Pasha’ while being alive (in addition to Abdul Salam Al-Husseini and Yousef Diya’ Eddin Al-Khalidi); was appointed mayor of Jerusalem in March 1918; led a delegation of Arabs who brought a petition to the British Military Governor for Jerusalem, Col. Ronald Storrs, protesting Zionist policy in Nov. 1918; was removed as mayor by the British in April 1920 for opposing their pro-Zionist policies; became a leading figure in the Jerusalem branch of the MCA from 1919; led the Palestinian national movement from 1919 until his death; was leader and spokesperson of the opposition to the British Mandate; belonged to the pro-Husseini majlesiyoun faction; was elected representative of Jerusalem to the 3 rd (13 Dec. 1920, Haifa), 4 th (May-June 1921, Jerusalem), 5 th (Aug. 1922, Nablus), 6 th (June 1923, Jaffa) and 7 th (June 1928) Congress of the Arab Executive Committee; was elected Pres. of the Arab Executive Committee at the 3 rd Congress in Haifa, 14 Dec. 1920, and held this post until 1928; was head and member of the Palestinian delegations to London in the 1920-1930s; led the demonstration protesting Zionist mass immigration in Jaffa on 27 Oct. 1933, during which he was injured by British forces, which led to his death on 27 March 1934; was buried at Al-Aqsa Mosque; father of Abdul Qader Al-Husseini.




Source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To