Model Role Details

Khlousi Alkheiri

Khlousi Alkheiri

Sector : Government Officials , Ministers

Personal Info

  • Country of residence : Palestine
  • Gender : Male
  • Born in : 1908
  • Age : 108
  • Curriculum vitae :

Information

Born in 1908, in Ramleh, Palestine. He achieved his BA degree in political science and economics from the American University in Beirut in 1928. He took an MA degree from the London School of Economics, London in 1931.Appointed Head of the Publications Department in Jerusalem of the General Secretariat in 1932-1935 and a District Commissioner at the time of the Mandate from 1935-1945. Became a director of the Arab Libraries in Washington from 1945-1947. Elected as a member of the Jordanian Parliament from 1950-1956. Served as Minister of Trade and Agriculture from 1949-1950, and Minister of Economy in May 1953. Later became Minister of Economy and Construction, then Minister of Economy and Finance from until May 1956. Was then appointed Minister of Economy and Education in April 1957 until May 1958. From May 1959 until September 1959, he was Minister of National Economy. From September 1959 until August 1960 he was Minister of Economy and Construction. Was also a member of the House of Senates until 1962.In 1963 he was appointed a member of the Palestinian Delegation to the United Nations. He died in 1989.



Source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To