Model Role Details

Rashad Altamimi Khatib

Rashad Altamimi Khatib

Sector : Government Officials , Ministers

Personal Info

  • Country of residence : Jordan
  • Gender : Male
  • Born in : 1909
  • Age : 107
  • Curriculum vitae :

Information

Born in Hebron in 1909. Studied at the Islamic College in Jerusalem in 1928. In 1947, he was the manager of the National Economy Department in Jerusalem, which was affiliated to the Higher Arab League. In 1948 he was appointed General Secretary of the National Committee in Hebron. In April 1950, he was elected to the Jordanian Parliament until 1954, whereupon he became a member of the Senate until October 1959. Appointed Minister of National Economy, and Acting Head of the Chief Justices from April 1963 until October 1963. In August 1972, he was appointed Minister of the State until May 1973. In September 1972 he became a member of the Arab National Union Council.



Source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To