Model Role Details

Mitri Abu Aita

Mitri Abu Aita

Sector : Government Officials , Ministers

Personal Info

  • Country of residence : Palestine
  • Gender : Male
  • Born in : 1941
  • Age : 75
  • Curriculum vitae :

Information

Born in Bethlehem in 1941 to a Christian family; graduated with a BA in Law from Damascus University; practiced as lawyer and served as the Chairman of the Jordan Bar Association from 1994-98; then got involved in the hotel and tourist industry for over 20 years; elected PLC member (independent, Bethlehem district) in the Jan. 1996 elections; elected Deputy PLC Speaker from 1996 to 1998; appointed PA Minister of Tourism in 1998 until June 2002, when he was appointed Minister of Transport; part of the PA team to negotiate an end to the Church of Nativity standoff in April/May 2002; became Minister of Tourism in the cabinet of PM Mahmoud Abbas on 30 April 2003, and of the successive cabinet of PM Qrei'a on 12 Nov. 2003 (until the Feb. 2005 cabinet reshuffle under PM Ahmed Qrei'a ).


Source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To