Model Role Details

Naim Abu Alhummus

Naim Abu Alhummus

Sector : Academic Figures , Doctors

Personal Info

  • Country of residence : Palestine
  • Gender : Male
  • Born in : 1955
  • Age : 61
  • Curriculum vitae :

Information

Born on 28 Jan. 1955 in Birzeit to a refugee family from Lydda; Fateh member since 1969; studied Education at the University of Jordan (BA, 1976) and at San Francisco State University (MA, 1980); from Jan. 1982-Sept. 1988, Instructor at the Education and Psychology Dept., An-Najah University, and the Dept. Chairman, Nablus; during this time he also continued his education and received a PhD in Curriculum and Instruction from the University of San Francisco in 1985; served as Sec.-Gen. of the Palestinian Council for Higher Education from Feb. 1989-Aug. 1994; became Deputy Minister of Education in Aug.1994 (until June 2002); appointed PA Minister of Education and Higher Education in June 2002, a post to which he was reappointed in the cabinet of PM Mahmoud Abbas on 30 April 2003; member (as Education Min.) in the Oct. 2003 Emergency Govt. of the PA, and the subsequent Qrei’a govt. of 12 Nov. 2003; PNC member; observer member of the Fateh Revolutionary Council; member of the Central Elections Committee; Chairman of the Palestinian General Examinations Board and the Palestinian Curricula Development Committee; author of several books on education and politics like The Palestinians: Generation of the Intifada (1990); received different awards, incl. the Academic Palm Award from the French Gov. in 1994; nominated as Minister of Education in the Cabinet of PM Ahmed Qrei’a, approved by the PLC on 16 Feb. 2005 (until after the Jan. 2006 PLC elections).




Source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To